تبلیغات
تالش زمین - تنفس جنگلهای شمال اری یا خیر؟؟
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید کل :
کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیکتنفس جنگلهای شمال اری یا خیر؟؟

درسالهای اخیر بارها بحث توقف بهره برداری از جنگلهای شمال واتمام ظرفیت این جنگلها از طرف افراد مختلف(اعم از مسئول وغیر مسئول)مطرح گردیده وهمواره موافقان ومخالفان زیاد را نیز با خود به همراه داشته است!

حال جدا از مناقشات دراز دامنی که دراین باب شده است ،اولین پرسشی که درذهن هرشنونده ی صاحب نظری خطور می کند آنست که آیا اتمام ظرفیت بهره برداری ازجنگلهای شمال بحث یقینی است یا احتمالی؟ آماری است یا حدسی؟ جدی است یا فرضی؟ آیا بهره برداری باید متوقف شود یا اگر شد بد نیست؟

اگر وخامت جنگلهای شمال  درحدی است که امر باید در توقف بهره برداریها بکار برده می شود چه فکری برای تامین چوب مورد نیاز کشور،مبارزه با قاچاق چوب، تامین مواد اولیه کارخانجات وکارگاههای وابسته به جنگل وکارکنان شاغل در این قسمت شده است؟ آیا وضع تمام جنگلهای شمال یکسان است وتنها راه درمان وگزینه ی ممکن در تمام عرصه ها توقف بهره برداری است؟

آیا جمعیت های ساکن در آبخیزهای شمال کشور و وابستگی سنتی ودیرینه آنها به منابع طبیعی با اتخاذ این تصمیم حتی برای مدت کوتاه متوقف می شود یا تغییر می نماید؟ آیا ضمانتهای اجرایی توقف یا تغییر وابستگی آنها واهرمهای برنامه ریزی واجرایی در اختیار سازمانهای حفاظت محیط زیست وجنگلها ومراتع قرار دارد؟ درصورت اجرای این طرح نیازمند یها وپیامدهای ناشی از آن چگونه باید حل شود؟

تعهدات دولت به مجریان طرح های جنگلداری،مسائل حقوقی وفرایندهای مالی آن چگونه وتوسط کدام مرجع پشتیبانی وتامین می شود؟

آنچه مسلم است استراحت دادن به جنگل تنها پاک کردن صورت مسئله است.برخورد موج گونه واحساساتی با جنگل موجب هدررفت سرمایه ملی ونابودی دائمی جنگل وخسارتی بزرگ برای نسل آینده خواهد بود.

اظهار نظرها درمورد جنگل باید مبتنی بر شاخص های علمی و واقعی باشد.به استناد آمار ارائه شده از سوی سازمان جنگلها ،مراتع وآبخیزداری کشور بخش وسیعی ازجنگلهای شمال کشورفاقد طرح جنگلداری ومجری می باشد.این موضوع بیانگر این واقعیت است که این بخش از سطح  جنگلها درهمین مقطع درحال استراحت می باشد ومتاسفانه روز به روز برتخریب آن افزوده می گردد واین درحالی است که هیچ مجری طرح جنگلداری دراین جنگلها اره ای را به صدا در نیاورده است. شکی نیست که بهره برداری از جنگل ها ذاتا تخریب زاست و هیچكس منكر تخریب و یا كاهش سطح جنگل ها نیست اما در این نكنه نیز تردیدی نیست كه منابع طبیعی برای انسانهاست و باید در خدمت رفاه و پیشرفت جوامع قرار گیرد. جدا نمودن انسان از این منابع خدادادی نه تنها ممكن نیست بلكه معقول هم به نظر نمی رسد. باید پذیرفت كه بهره برداری از جنگل در جامعه امروز ما یك ضرورت است،اما مساله اینست كه چگونه و چطور می توان بین این امكانات طبیعی و نیازهای انسان ارتباط منطقی و پایدار برقرار ساخت ؟

جنگلها میراثی هستند كه از نسل های پیشین به ما ارث رسیده اند و ما موظفیم ضمن بهره برداری مطلوب،علمی و منطقی از این میراث گرانبها ، با حفاظت و مراقبت دائم و مستمر در قالب سرمایه گذاریها و مدیریت دلسوزانه ،این ذخایر ارزشمند را برای نسل آتی حفظ نمائیم.

عقل ومنطق حكم میكند كه از منابعی كه در اختیار داریم معقول و منطقی بهره گیری نمائیم.درست و صحیح استفاده كردن از این منابع به این معنا نیست كه یا بطور یك جانبه همواره از آن بهره برداری كرده و یا هیچ گاه بهره برداری نكرده و همیشه از آن حفاظت نمائیم.باید ببینیم كه براساس قانونمندی حاكم برطبیعت چگونه می توان در جنگل دخالت كرد و طبیعت چه چیزی را به ما دیكته می كند.

جنگل مانند هر پدیده زنده و پویا ، دارای قانونمندی در عالم خلقت است ودارای چرخه عمر بوده و چهار مرحله ی تولد ، رشد ، پیری و مرگ را طی می نماید و طبیعتا در گذر از این مراحل تیمارها و سازو كارهای ویژه ای را می طلبد كه نحوه برخورد آن را با این پدیده تعیین می كند، به عبارت دیگر دخالت های ما در جنگل باید به نوعی آن را به سوی تكامل سوق دهد. به دلیل رویش جنگل و زنده بودن محیط  و شرایط زیستی ، بهره برداری از آن بر باروری و غنای جنگل افزود و به بهبود بازدهی و استفاده  معقول از جنگل كمك می نماید و شرایطی  را بوجود می آورد كه ضمن اصلاح و تربیت جنگل میتوان هرساله از آن بهره برداری نمود و طبیعتا در این حالت توان تولیدی جنگل نیز افزایش خواهد یافت.

وقتی در جنگل درخت پیر و فرتوتی است كه به واسطه سایه خود مانع رشد نهال های جدید می شود،لازم است برای بقای جنگل و كمك به رشد نهالهای جدید كه تضمین كننده آینده ی جنگل می باشند آن درخت كهنسال را قطع كرده و از چوب آن استفاده اقتصادی گردد و در عین حال اجازه رشد به نهالهای جوان داده شود تا بتوانند در ساختار جنگل شاداب و جوان مشاركت نمایند.اتفاقا اگر در چنین شرایطی آن درخت كه به سن دیر زیستی رسیده مورد بهره برداری قرار نگیرد به تدریج از درون پوسیده شده و توخالی و پوك می گردد و لذا نه تنها به جنگل،كشور و محیط زیست خدمت نكرده ایم بلكه نوعی خیانت نیز محسوب می شود چرا كه سرمایه های ملی و انفال را  تلف نموده ایم واین در حالی است كه نسل آینده را نیز از نعمت یك جنگل خوب و مرغوب محروم نموده ایم ،البته لازم به ذكر است كه هرگونه مداخله در محیط جنگل ضرورت دارد بسیار محتاطانه و با آگاهی كامل از قانونمندی طبیعت و پس از مطالعات علمی خاص در قالب طرحهای جنگلداری و با نگرشی جامع توسط متخصصین علوم جنگل برنامه ریزی گردد و حتی كوچكترین دخالت در جنگل مستلزم ملاحظات علمی خاص و اخذ مجوزهای مربو طه باشد.

مجریان طرح های جنگلداری  نیز این اصل اساسی را سرلوحه فعالیتهای خویش قرار داده و در این راستا ضمن حضور مستمر و نظارت شبانه روزی در بطن جنگل ها و محصور نمودن آنها و طرح خروج دام و ساماندهی جنگل نشینان با همت و تلاش دلسوزترین و مجرب ترین كارشناسان جنگل ضمن تامین نیازهای چوبی داخل كشور و ایجاد هزاران فرصت شغلی موجبات حفظ و حراست سطح وسیعی از جنگل ها را فراهم آورده اند.این شركتها با بكارگیری هزاران نفر نیروی انسانی بومی وغیر بومی ضمن كاهش معضل بیكاری ،در رونق بخشیدن به اقتصاد کشور نیز نقش بسزایی را ایفا می نمایند.

این شرکت ها علیرغم فعالیت های اجرایی و حفاظت فنی كه با نظارت دقیق و همه جانبه كارشناسان و مسئولین سازمان جنگلها در قالب طرح های جنگلداری مصوب صورت می دهند، با اختصاص بخشی از نیروهای شاغل خود به وظایف حفاظتی ، اقدامات همه جانبه ای را در مقابله با قاچاقچیان و متجاوزان به عرصه های جنگلی انجام می دهند.

برای اثبات نقش مثبت این شرکتها كافیست بدانید اگر حضور مستمر نیروهای حفاظتی و حراستی این شركتها نبود امروز نه تنها هیچ اثری از این جنگل های ارزشمند و زیبای جلگه ای كشورمان باقی نمانده بود بلكه سطح وسیعی از جنگل های كوهستانی شمال کشور  نیز در اثر تاراج و تخریب از دست رفته بود، از طرف دیگر تجربه ثابت كرده كه هرگاه جلوی بهره برداری قانونی از جنگل گرفته شده قیمت چوب بالا رفته و به میزان قاچاق چوب به شدت افزوده شده است و مسلما ازچوب های قاچاق بدون دقت لازم بهره برداری می گردد.

شكی نیست كه در اجرای وظایف محوله به این شركتها نقصان ها و كاستی های فراوانی وجود دارد لیكن تمام تلاش و سعی این شركتها حفظ و حراست از عرصه های تحت پوشش خود می باشد كه در راستای انجام این وظایف با موانع و چالش های فراوانی نظیر عدم تناسب و همخوانی بین افزایش درآمدها و هزینه ها ، نگرش ها و برخوردهای سلیقه ای و دست و پاگیر توسط برخی از دستگاهها، مسولین و ... دست به گریبان است كه جهت مرتفع ساختن این مشكلات و موانع نیازمند به حمایت گسترده تمامی نهادها ، گروهها، ارگانها و ساز مان های ذیربط و مهمتر از همه مشاركت مردمی باشد!

توقف بهره برداری از جنگلهای شمال نه تنها معقول به نظر نمی رسد بلكه واضح است كه جنگل های ما نیازمند یك مدیریت علمی و جامع نگر با حضور مجریان طرحهای جنگلداری برای حفاظت و حمایت از جنگل است در این راستا تربیت نیروهای متخصص كارآمد در زمینه جنگل ضرورت داشته و لازم است هرچه زودتر باقی مانده جنگل های شمال كشور نیز تحت پوشش طرح های جامع جنگلداری قرار گرفته و با شیوه های مدرن جنگلداری مدیریت شود.

 

                                                                                                   بهدوست کلابی

                                                                                                کارشناس ارشد جنگلداری

ن : بهدوست كلابی
ت : سه شنبه 28 آبان 1392