تبلیغات
تالش زمین - بدرود جنگل های همیشه سبز شمشاد
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید کل :
کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیک

بدرود جنگل های همیشه سبز شمشاد:

شمشاد ، که از مهمترین درختان حوزه جنگل‌های البرز شمالی بوده و سطح وسیعی را تحت پوشش قرار داده در خطر انقراض قرار گرفته است.علت اصلی انقراض این درختان نوعی قارچ وارداتی از مناطق آمریکایی است. این گیاه در بیشتر بقاع متبرکه شمال ایران روئیده و به علت حرمت امامزاده ها و گیاهان روئیده در آنجا در طول سالیان سال بسیار تنومند شده است.

بیماری بلایت یا آتشک در شمشاد، از جمله بیماری‌های مخرب و بسیار خطرناکی است که در سال‌های اخیر در ایران و بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی روی این گونه منحصر به فرد مشاهده شده و سبب خزان و یا از بین رفتن توده‌های شمشاد شده است.

در حال حاضر۵۰ هزار هکتار از توده‌های شمشاد در جنگل‌های شمال با سرعتی بسیار بالا در حال خشک شدن هستند. به گونه‌ای که برخی درختان پس از چند هفته و حتی برخی تنها پس از هفت روز به کلی خشک شده‌اند.این بیماری قارچی از غرب جنگل‌های شمال شیوع پیدا کرده و با سرعتی بسیار بالا به سمت جنگل‌های البرز شمالی گسترش پیدا کرده است.

شمشاد خزری، شمشاد جنگلی یا شمشاد هیرکانی با نام علمی Buxus hyrcana به عنوان یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین درختان جنگلی شمال و یکی از پنج گونه پهن برگ و همیشه سبز جنگل‌های شمال کشور محسوب می‌شود. شمشاد گیاهی با برگ‌های همیشه سبز ، براق و چرمی که طالب آب و هوای دریایی است که در فهرست گونه‌های گیاهی در خطر انقراض اتحادیه بین‌المللی حفظ طبیعت (IUCN) قراردارد.


ن : بهدوست كلابی
ت : شنبه 12 بهمن 1392